WHAT? Performance "Die schwarze Fahne" of artist Luce (Edmunds Lucis)
WHEN? 26 December, 12 - 3 pm
WHERE? Saulkrasti, Inčupe, Baltā kāpa, Latvia
Melnā karoga uzvilkšana
Performance of artist Luce (Edmunds Lūcis).
26.12.2011, Inčupe, Saulkrasti, Baltā kāpa, Latvia
Vispirms ir jāatbild uz jautājumu, kāpēc netika runāts par performanci un tās saturu pirms performances veikšanas. Lai cik tas banāli izklausītos, tas notika tādēļ, lai performances dalībnieki neiespaidotos viens no otra, un būtu lielākas izredzes uztvert dažādus būtiskus performances elementus, par kuriem mēs varējām iesākt diskusiju.
Šodien redzētais bija ārkārtīgi sarežģīta Edmunda Lūča performance, tāpēc nav iespējams runāt tikai par vienu notikumu vai vienu vēstījumu. Šajā gadījumā ir ļoti grūti izdalīt konkrētus līmeņus vai sazarojumus, tāpēc es uzskatu, ka notikušais būtu jāsaprot kā vienots komplekss, kas sastāv no simboliem, zīmēm, jēdzieniem, vēstures notikumiem, literatūras atsaucēm, reliģiska konteksta elementiem etc. Nepretendējot uz zinātnisku skaidrojumu vai perfektu performances koncepcijas izklāstu, man dots uzdevums mēģināt diskutēt par svarīgākajiem aspektiem un atsaucēm redzētajā mākslas akcijā „Melnā karoga uzvilkšana”, un mēģināt virzīties soli pa solim pie notikušā rituāla sapratnes.
Tātad galvenā atsauce bija stāsts par Meistardarbu. Meistardarba jēga - darbs, kura rezultātā zūd vecais un rodas jaunais. Daudz svarīgāk par konkrētās substances pārveidošanu ir iekšējais process, kas Meistaram jāiztur dvēselē. Meistars šo te (nigredo) izdzīvo savas iekšējās nāves formā. Tas nozīmē, ka Meistardarbs iznīcina darītāju, un rezultātā rodas jauns cilvēks, respektīvi, caur darbu meistars pārdzimst.
Meistardarba pirmais solis jeb pirmā pakāpe ir nigredo. Nigredo ir jēdziens, kas tiek lietots alķīmijā. Alķīmiķu galvenais uzdevums ir atrast melno akmeni (saukts arī par filozofu akmeni jeb gudro akmeni), ar kura palīdzību no vienas puses parastais akmens jāpārvērš par zeltu, no otras puses cilvēks jāsavieno ar dievišķo spēku. (Filozofu akmens – hipotētiska viela, kurai piedēvēta arī spēja dot nemirstību¬). Šo procesu sauc par transmutāciju. Tas tiek iedalīts 3 pakāpēs: Nigredo, Albedo un Rubedo. Nigredo (pirmatnējās matērijas melnums) ir pirmās pretstatu savienošanās rezultāts un gaidāmās augšupejas priekšnosacījums.
Šis etaps tiek skaidrots arī reliģiskā kontekstā, kur to saprot ar ēnas augšāmcelšanos (jeb pavadoņa, līdzgājēja, ēnojuma augšāmcelšanos), kas visas fantāzijas, kas Kristum šķiet grēcīgas un vienlaikus biedējošas, izceļ no zemapziņas dziļumiem.
Atkāpe I.
Alķīmiķi šo ēnojumu attiecināja uz Etiopiju, jo etiopietis bija alķīmistu Nigredo attēls, kurā viņš iemiesoja „Tumšo” un pat tika apzīmēts kā „melnais velns”. Šajā sakarībā Etiopija ir pateicīga sengrieķiem par tās vārdu, proti, grieķu valodā Etiopija nozīmē „Sadedzināto seju zeme”.
Tā kā pirmā pakāpe gudro jeb filozofu akmens sasniegšanai ir ēnojuma augšāmcelšanās, kur turklāt ļoti svarīgs ir iekšējais haoss, tad no Etiopieša, kas ir šī pirmā pakāpe, rodas šis gudro akmens, kas ir absolūti tīrs un pilnīgs.
Akvīnas Toma teksts:
Kad kādreiz kāds neopolitāniešu tiesnesis apmeklēja svēto, un viņi abi pie jūras gāja uz terasi un no terases, tiesnesis ieraudzīja pie svētā tuvojamies melni tērptu etiopieti. Sv. Tomas sažņaudza dūri pret viņu un sauca: "Kā Tu uzdrošinies mani vēl apmeklēt?” Melnais velns, kas jau bija bijis pusdienas dēmons, aizbēga. (Šajā gadījumā tiek domāts par etiopieti kā Nigredo simbols rīta blāzmā – aurorā).
Demona vara nekad nepazūd no dievbijīgā etiopieša redzesloka. Euphorbia ir ļauns koks – dēmona sēdvieta. Starp 12 un 13 ikviens etiopietis izvairās no ielas šķērsošanas, jo uzskata, ka tieši šajā laikā dēmonam vislielākā vara. To var izlasīt psalmos.
Nākamā attīstības fāze: K.G.Jungs--> Nigredo viņam ir personības tumšā (ēnas) puse.
Noslēdzot apli un turpinot runāt par Meistardarbu. Ķēdes posms jeb sasaiste Meistardarbā: melns karogs - melna liesma - melna gaisma - melns vējš ir Meistardarba sastāvdaļa. Melns nenozīmē baiss. Tā kā melnā krāsa ir augšāmcelšanās apsolījums nākotnē, tad melnais ir ne visiem redzams. Šodienas interpretācijā to simbolizēja astoņas atsaites, kas tur melnu liesmu.
Atkāpe II
KAROGS
Mūsdienās pieņemtā karoga forma , ko veido kāts un auduma gabals, ir cēlusies no Austrumiem, kā viegli pārvietojamu jātnieku standartu to pārņēma grieķi un romieši.
VĒJI
Simboliskā nozīmē ir pārdabiska izpausme, kas iemieso dievu nodomus. Senajā Grieķijā vējiem tika piešķirta personifikācija: ziemeļvējš Borejs, maigais rietenis Zefīrs, dienvidvējš Nots, austrumvējš Eurs. Fen šui ir zināte par „vēju un ūdeni”. Senajā Irānā tāpat kā islāmā vējam piemīt pasaules ēkas kosmiskās kārtības funkcija.
Izmantotā literatūra un avoti:
1. Lielā simbolu enciklopēdija. Red. R.Saleniece, Jumava, 2000.
2. Ideju vārdnīca. Domātāji, teorijas un jēdzieni filozofijā, zinātnē, reliģijā, politikā vēsturē un mākslā. Zvaigzne ABC, 1999.
3. http://www.dialogin.de/schuelerprojekte/lalibela/projekt/texte/nigredo.html